ساختار مقالات علمی پژوهشی

مقالات علمی برای به اشتراک گذاشتن کار تحقیقاتی شما با  نویسندگان دیگر یا برای بررسی تحقیقات انجام شده توسط دیگران است. به این ترتیب، آنها برای تکامل علم مدرن، که در آن کار یک دانشمند بر کار دانشمند دیگر بنا می شود، حیاتی هستند. برای رسیدن به هدف، مقالات باید هدفشان اطلاع رسانی باشد نه برای تحت تاثیر قرار دادن باشند. آنها باید بسیار خوانا باشند(واضح، دقیق و مختصر). اگر به جای رمزآلود یا خود محوری، مفید باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که توسط دانشمندان دیگر مورد استناد قرار گیرند.

مقالات علمی معمولاً دو مخاطب دارند: اول، داوران، که به سردبیر مجله کمک می کنند تا تصمیم بگیرد که آیا مقاله برای چاپ مناسب است یا خیر. و دوم، خود خوانندگان ژورنال، که ممکن است کم و بیش در مورد موضوعی که در مقاله به آن پرداخته شده است آگاه باشند. برای پذیرش توسط داوران و استناد توسط خوانندگان، مقالات باید بیش از ارائه یک گزارش زمانی از کار تحقیقاتی انجام دهند. بلکه باید مخاطبان خود را متقاعد کنند که تحقیق ارائه شده مهم، معتبر و مرتبط با سایر دانشمندان در همان زمینه است. برای این منظور، آنها باید هم بر انگیزه کار و هم بر نتیجه آن تأکید کنند، و باید شواهد کافی برای اثبات اعتبار این نتیجه را شامل شوند.

مقالاتی که کار تجربی را گزارش می‌کنند اغلب به صورت زمانی در پنج بخش ساختار یافته‌اند: اول، مقدمه . سپس مواد و روش‌ها ، نتایج، و بحث (این سه بخش با هم بدنه مقاله را تشکیل می‌دهند) و در نهایت، نتیجه گیری .

بخش مقدمه انگیزه کار ارائه شده را روشن می کند و خوانندگان را برای ساختار مقاله آماده می کند.

مواد و روش ها جزئیات کافی را برای سایر دانشمندان ارائه می دهد تا آزمایش های ارائه شده در مقاله را بازتولید کنند. در برخی از مجلات، این اطلاعات در یک ضمیمه قرار می گیرد، زیرا این چیزی نیست که اکثر خوانندگان می خواهند ابتدا بدانند.

«نتایج» و «بحث» به ترتیب نتایج تحقیق را ارائه و مورد بحث قرار می‌دهند. با این حال، آنها اغلب به طور مفید در یک بخش ترکیب می شوند، زیرا خوانندگان به ندرت می توانند نتایج را به تنهایی و بدون تفسیر همراه درک کنند – باید به آنها گفته شود که نتایج به چه معنا هستند.

نتیجه‌گیری، نتیجه کار را با تفسیر یافته‌ها در سطح بالاتری از انتزاع نسبت به بحث و با مرتبط ساختن این یافته‌ها با انگیزه‌های بیان شده در مقدمه ارائه می‌کند .

مقالاتی که چیزی غیر از آزمایش‌ها را گزارش می‌کنند، مانند روش یا فناوری جدید، معمولاً بخش‌های مختلفی در بدن خود دارند، اما شامل همان بخش‌های مقدمه و نتیجه‌گیری هستند.

اگرچه ساختار فوق منعکس کننده پیشرفت بیشتر پروژه های تحقیقاتی است، مقالات موثر معمولاً زمان بندی را حداقل به سه روش برای ارائه محتوای خود به ترتیبی که به احتمال زیاد مخاطب می خواهد آن را بخواند، شکسته است. اول از همه، آنها انگیزه و نتیجه کار را در یک چکیده خلاصه می کنند که قبل از مقدمه قرار دارد. به یک معنا، آنها شروع و پایان مقاله را – به طور خلاصه – قبل از ارائه مقاله کامل نشان می دهند. ثانیاً، قسمت‌های جزئی‌تر و کم‌اهمیت‌تر بدن را در یک یا چند ضمیمه به انتهای مقاله منتقل می‌کنند تا این قسمت‌ها مانعی برای خوانندگان نکنند. در نهایت، آنها محتوای موجود در بدنه را به شکل اثبات قضیه ساختار می‌دهند و ابتدا آنچه را که خوانندگان باید به خاطر بسپارند (مثلاً به عنوان اولین جمله یک پاراگراف) بیان می‌کنند و سپس شواهدی برای حمایت از این بیانیه ارائه می‌کنند.

مقدمه

مقدمه ای که در اینجا بازتولید شده است، چهار جزء را نشان می دهد که خوانندگان هنگام شروع به خواندن مقاله مفید می یابند.

در بخش مقدمه ، انگیزه کار ارائه شده در مقاله خود را بیان کنید و خوانندگان را برای ساختار مقاله آماده کنید. چهار جزء، احتمالاً (اما نه لزوما) را در چهار پاراگراف بنویسید: زمینه ، نیاز ، وظیفه و هدف فایل .

•            ابتدا، زمینه ای را فراهم کنید تا خوانندگانی را که کمتر با موضوع شما آشنا هستند آشنا کرده و اهمیت کار شما را مشخص کند.

•            دوم، نیاز به کار خود را به عنوان تقابل بین آنچه جامعه علمی در حال حاضر دارد و آنچه می خواهد، بیان کنید.

•            سوم، آنچه را که در تلاش برای رفع نیاز انجام داده اید، مشخص کنید (این مهم است).

•            در نهایت، پیش نمایش باقی مانده مقاله را برای آماده سازی ذهنی خوانندگان برای ساختار آن، در موضوع مقاله، مشاهده کنید.

زمینه و نیاز

در ابتدای بخش مقدمه ، زمینه و نیاز به عنوان یک قیف با هم کار می کنند: آنها به طور گسترده شروع می شوند و به تدریج به موضوعی که در مقاله به آن پرداخته شده محدود می شوند. برای برانگیختن علاقه در بین مخاطبان خود – داوران و خوانندگان مجله – انگیزه قانع کننده ای برای کار ارائه شده در مقاله شما فراهم می کند: این واقعیت که یک پدیده قبلا هرگز مورد مطالعه قرار نگرفته است، به خودی خود دلیلی برای مطالعه آن پدیده نیست.

زمینه را به گونه ای بنویسید که برای طیف وسیعی از خوانندگان جذاب باشد و منجر به نیاز شود. زمینه را برای گنجاندن زمینه وارد نکنید: در عوض، فقط چیزی را ارائه دهید که به خوانندگان کمک می کند تا نیاز و به ویژه اهمیت آن را بهتر درک کنند. با استفاده از عباراتی مانند اخیراً ، در 10 سال گذشته ، یا از اوایل دهه 1990، زمینه را در زمان تثبیت کنید . همچنین ممکن است بخواهید زمینه خود را در فضا (از نظر جغرافیایی یا در یک زمینه تحقیقاتی معین) لنگر بیاندازید.

نیاز به کار را به عنوان تقابل بین موقعیت های واقعی و مطلوب منتقل کنید. با بیان وضعیت واقعی (آنچه داریم) به عنوان ادامه مستقیم زمینه شروع کنید. اگر احساس می کنید باید دستاوردهای اخیر را با جزئیات زیاد توضیح دهید – مثلاً در بیش از یک یا دو پاراگراف – در نظر داشته باشید که جزئیات را بعد از مقدمه به بخشی با عنوان وضعیت هنر (یا چیزی مشابه) منتقل کنید ، اما یک ایده مختصر از آن ارائه دهید. وضعیت واقعی در مقدمه در مرحله بعد وضعیت مورد نظر را بیان کنید (آنچه می خواهیم). بر تضاد موقعیت واقعی و مطلوب با کلماتی مانند اما ، با این حال، یا متأسفانه تأکید کنید .

یک راه زیبا برای بیان بخش مورد نظر نیاز، ترکیب آن با کار در یک جمله است. این جمله ابتدا هدف را بیان می کند، سپس اقدامی را که برای رسیدن به این هدف انجام می شود بیان می کند و در نتیجه بین نیاز و تکلیف ارتباط محکم و ظریفی ایجاد می کند. در اینجا سه نمونه از چنین ترکیبی وجود دارد:

برای تایید این فرض ، ما اثرات طیف وسیعی از مهارکننده های کانال های کانکسین را بررسی کردیم. . . روی . . .

برای ارزیابی اینکه آیا چنین حسگرهای چند سیم پیچ عملکرد بهتری نسبت به سنسورهای تک سیگنالی دارند ، ما دو مورد از آنها – DuoPXK و GEMM3 – را در زمینه‌ای آزمایش کردیم که در آن . . .

برای اینکه دید بهتری از پراکندگی جهانی و عفونی بودن این پاتوژن داشته باشیم , 1645 دوزیست پس از دگردیسی و بالغ جمع آوری شده از 27 کشور بین سال های 1984 و 2006 برای حضور . . .

وظیفه و موضوع

مقدمه معمولاً زمانی واضح‌تر و منطقی‌تر است که آنچه را که نویسندگان انجام داده‌اند (وظیفه) از آنچه خود مقاله تلاش می‌کند یا پوشش می‌دهد ( موضوع سند) جدا می‌کند. به عبارت دیگر، این وظیفه مشارکت شما را به عنوان یک دانشمند روشن می کند، در حالی که هدف سند، خوانندگان را برای ساختار مقاله آماده می کند، بنابراین امکان خواندن متمرکز یا انتخابی را فراهم می کند.

برای انجام وظیفه،

•            از هر کسی که کار را انجام داده است (به طور معمول، شما و همکارانتان) به عنوان موضوع جمله استفاده کنید: ما یا شاید نویسندگان.

•            از یک فعل برای بیان یک عمل تحقیقاتی استفاده کنید: اندازه گیری ، محاسبه و غیره.

•            آن فعل را در زمان گذشته قرار دهید

سه مثال زیر وظایفی هستند که به خوبی شکل گرفته اند.

برای تأیید این فرض، ما اثرات طیف وسیعی از بازدارنده‌های کانال‌های کانکسین، مانند پپتیدهای تقلیدی کانکسین Gap26 و Gap27 و آنتی‌بادی‌های ضد پپتید را بر روی سیگنال‌دهی کلسیم در سلول‌های قلبی و سلول‌های HeLa که کانکسین‌ها را بیان می‌کنند، مطالعه کردیم.

در طول آزمایش‌های کنترل‌شده، ما تأثیر شرایط مرزی HMP را بر جریان‌های کبدی بررسی کردیم.

برای مقابله با این مشکل، ما یک تکنیک تأیید نرم افزار جدید به نام هش کردن فراموشی توسعه دادیم که مقادیر هش را بر اساس اجرای واقعی برنامه محاسبه می کند.

فهرست زیر نمونه هایی از افعالی را ارائه می دهد که اقدامات تحقیقاتی را بیان می کنند:

درخواست دادن        ما اصل Laklöter را به . . .

ارزیابی کنید            ما اثرات دوزهای بزرگتر را ارزیابی کردیم. . .

محاسبه    ما طیف فوتولومینسانس را محاسبه کردیم. . .

مقایسه کنید            ما اثرات . . . به کسانی که از . . .

محاسبه کنید           ما سرعت پیش‌بینی‌شده را محاسبه کردیم. . .

استخراج   ما مجموعه جدیدی از قوانین را برای . . .

طرح        ما یک سری آزمایش طراحی کردیم تا . . .

تعیین کنید             ما توالی نوکلئوتیدی کامل را تعیین کردیم. . .

توسعه دهد              ما یک الگوریتم جدید برای . . .

ارزیابی کنید            ما کارایی و زیست سازگاری را ارزیابی کردیم. . .

کاوش       ما رابطه بین . . .

پیاده سازی              ما یک الگوریتم ژنتیک را برای . . .

تحقیق کردن           ما رفتار . . .

اندازه گرفتن            غلظت کادمیوم را در . . .

مدل         ما رفتار پراش . . .

برای موضوع سند،

•            از خود سند به عنوان موضوع جمله استفاده کنید: این کاغذ ، این نامه و غیره.

•            از یک فعل برای بیان یک عمل ارتباطی استفاده کنید: ارائه ، خلاصه و غیره.

•            فعل را در زمان حال تنظیم کنید

سه مثال زیر به ترتیب اشیاء مناسب سند برای سه وظیفه نشان داده شده در بالا هستند.

این مقاله نقش CxHc را بر نوسانات کلسیم در میوسیت‌های قلبی نوزادان و گذراهای کلسیم ناشی از ATP در سلول‌های HL منشا گرفته از دهلیز قلب و در سلول‌های HeLa که کانکسین 43 یا 26 را بیان می‌کنند، روشن می‌کند.

این مقاله اثرات جریان ناشی از افزایش فشار شریان کبدی و انسداد ورید اجوف تحتانی را ارائه می‌کند.

این مقاله تئوری پشت درهم سازی فراموشی را مورد بحث قرار می دهد و نشان می دهد که چگونه می توان از این رویکرد برای مقاومت در برابر دستکاری نرم افزار محلی و احراز هویت کد از راه دور استفاده کرد.

فهرست زیر نمونه هایی از افعالی را ارائه می دهد که اعمال ارتباطی را بیان می کنند:

روشن کردن             این مقاله نقش خاک ها را در . . .

توصیف کردن           این مقاله مکانیسمی را که توسط آن . . .

جزئیات    این مقاله الگوریتم مورد استفاده برای . . .

بحث و گفتگو           این مقاله تأثیر اسیدیته را در مورد بحث می کند. . .

توضیح     این مقاله چگونگی طرح رمزگذاری جدید را توضیح می دهد. . .

پیشنهاد    این مقاله چهار توصیه برای . . .

حاضر       این مقاله نتایج حاصل از . . .

پیشنهاد می کند       این مقاله مجموعه ای از دستورالعمل ها را برای . . .

فراهم کند این مقاله چارچوب کامل و . . .

گزارش     این مقاله از پیشرفت ما تاکنون گزارش می دهد. . .

خلاصه کردن           این مقاله نتایج ما را برای 27 بیمار مبتلا به . . .

اگر خوانندگان آن را در حین پیشرفت در مقاله نبینند و درک نکنند حتی منطقی ترین ساختار نیز فایده چندانی ندارد. بنابراین، همانطور که بدنه مقاله خود را به بخش ها و شاید بخش های فرعی سازماندهی می کنید، به یاد داشته باشید که خوانندگان خود را برای ساختار پیش رو در همه سطوح آماده کنید. شما قبلاً این کار را برای ساختار کلی بدنه (بخش ها) در شی سند در انتهای مقدمه انجام می دهید . به همین ترتیب می‌توانید با معرفی یک پاراگراف کلی بین عنوان یک بخش و عنوان اولین بخش فرعی، خوانندگان خود را برای تقسیم‌بندی آتی به زیربخش‌ها آماده کنید. این پاراگراف می تواند حاوی هر گونه اطلاعات مربوط به کل بخش باشد نه بخش های فرعی خاص، اما حداقل باید بخش های فرعی را اعم از صریح یا ضمنی اعلام کند. یک پیش‌نمایش صریح بسیار شبیه به هدف سند بیان می‌شود: “این بخش ابتدا…، سپس… و در نهایت…”

اگرچه مقالات را می‌توان به طرق مختلف در بخش‌هایی سازمان‌دهی کرد، آن‌هایی که کار تجربی را گزارش می‌کنند معمولاً شامل مواد و روش‌ها ، نتایج و بحث در بدنه خود می‌شوند. در هر صورت، پاراگراف‌های این بخش‌ها باید با یک جمله موضوعی شروع شوند تا خوانندگان را برای مطالب خود آماده کنند، امکان خواندن انتخابی را فراهم کنند، و – در حالت ایده‌آل – پیامی را منتقل کنند.

مواد و روش ها

این پاراگراف از مواد و روش ها ابتدا ایده اصلی را در یک جمله موضوعی بیان می کند، بنابراین خوانندگان بلافاصله متوجه می شوند که در مورد چیست.

بیشتر بخش‌های مواد و روش‌ها خسته‌کننده است، اما نیازی نیست. برای جالب‌تر کردن این بخش، انتخاب‌هایی را که در روش آزمایشی خود انجام دادید توضیح دهید: چه چیزی استفاده از یک ترکیب، غلظت یا بعد معین را توجیه می‌کند؟ چه چیزی در رویکرد شما خاص، غیرمنتظره یا متفاوت است؟ این موارد را در اوایل پاراگراف خود، به طور ایده آل در جمله اول ذکر کنید. اگر از یک روش استاندارد یا معمول استفاده می کنید، آن را نیز از قبل ذکر کنید. خوانندگان را وادار به حدس زدن نکنید: مطمئن شوید که جمله اول پاراگراف به آنها ایده روشنی از موضوع کل پاراگراف می دهد. اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید یا نیازی به انجام بیشتر از فهرست موارد ندارید، به جای یک پاراگراف متن، از یک جدول یا شاید یک نمودار شماتیک استفاده کنید.

نتایج و بحث

این پاراگراف از نتایج و بحث (بالا) را می توان به راحتی بازنویسی کرد (در زیر) برای انتقال پیام اول، نه آخرین.

سنتی «نتایج» و «بحث» به بهترین وجه با هم ترکیب می‌شوند، زیرا نتایج برای اکثر خوانندگان بدون تفسیر معنا ندارد.

هنگام گزارش و بحث در مورد نتایج خود، خوانندگان خود را مجبور نکنید که همه چیزهایی را که شما از سر گذرانده اید به ترتیب زمانی مرور کنند. در عوض، پیام هر پاراگراف را از قبل بیان کنید: در اولین جمله آنچه را که می خواهید خوانندگان از کل پاراگراف به خاطر بسپارند، بیان کنید. روی آنچه اتفاق افتاده تمرکز کنید، نه روی این واقعیت که آن را مشاهده کرده اید. سپس پیام خود را در باقیمانده پاراگراف، شامل تنها اطلاعاتی که فکر می کنید برای متقاعد کردن مخاطبان خود به آن نیاز دارید، بنویسید.

نتیجه گیری

این پاراگراف از نتایج و بحث (بالا) را می توان به راحتی بازنویسی کرد (در زیر) برای انتقال پیام اول، نه آخرین.

در بخش نتیجه گیری ، مهم ترین نتیجه کار خود را بیان کنید. به سادگی نکاتی را که قبلاً در بدن بیان شده است خلاصه نکنید – در عوض، یافته های خود را در سطح بالاتری از انتزاع تفسیر کنید. نشان دهید که آیا یا تا چه حد در رفع نیازهای ذکر شده در مقدمه موفق بوده اید یا خیر . در عین حال، روی خودتان تمرکز نکنید (مثلاً با بازگو کردن هر کاری که انجام دادید). در عوض، معنی یافته های خود را برای خوانندگان نشان دهید. نتیجه گیری را برای آنها جالب و به یاد ماندنی کنید .

در پایان نتیجه‌گیری ، دیدگاه‌ها را نیز در نظر بگیرید – یعنی ایده‌ای از آنچه می‌توان یا هنوز باید در رابطه با موضوعی که در مقاله به آن پرداخته می‌شود، انجام داد. اگر دیدگاه‌ها را درج می‌کنید، روشن کنید که آیا به برنامه‌های محکم برای خود و همکارانتان اشاره می‌کنید (“در ماه‌های آینده، ما…”) یا به دعوتی از خوانندگان (“یک سوال باقی مانده…”).

اگر مقاله شما دارای یک مقدمه با ساختار خوب و یک چکیده موثر است، نیازی نیست هیچ یک از مقدمه ها را در نتیجه گیری تکرار کنید . به ویژه، آنچه را که انجام داده اید یا آنچه که مقاله انجام می دهد، مجدداً بیان نکنید. در عوض، بر آنچه که یافته‌اید و به‌ویژه بر معنای یافته‌هایتان تمرکز کنید. از نوشتن یک بخش نتیجه گیری کوتاه نترسید : اگر با توجه به بحث غنی در متن مقاله می توانید تنها در چند جمله نتیجه گیری کنید، این کار را انجام دهید. (به عبارت دیگر، در مقابل وسوسه تکرار مطالب از مقدمه فقط برای طولانی‌تر کردن نتیجه‌گیری با این باور غلط که نتیجه‌گیری طولانی‌تر تأثیرگذارتر به نظر می‌رسد، مقاومت کنید.)

چکیده

چکیده ای که در اینجا بازتولید می شود، در کمتر از 200 کلمه، انگیزه و نتیجه کار را با کمی دقت، اما بدون ترساندن خوانندگان از نظر طولانی بودن، بیان می کند.

خوانندگان یک مقاله علمی چکیده را برای دو هدف می خوانند: تصمیم گیری در مورد اینکه آیا می خواهند مقاله کامل را بخوانند یا نه، و خود را برای جزئیات ارائه شده در آن مقاله آماده کنند. یک چکیده مؤثر به خوانندگان کمک می کند تا به این دو هدف دست یابند. به طور خاص، از آنجا که معمولاً قبل از مقاله کامل خوانده می شود، چکیده باید آنچه را که خوانندگان در درجه اول به آن علاقه مند هستند ارائه دهد. یعنی قبل از هر چیز و بیشتر از همه چه می خواهند بدانند.

مقدمه و نتیجه گیری مقاله علاقه مند هستند . در درجه اول، آنها می خواهند انگیزه کار ارائه شده و نتیجه این کار را بدانند. سپس (و تنها در آن صورت) متخصص ترین آنها ممکن است بخواهند جزئیات کار را بدانند. بنابراین، یک چکیده مؤثر بر انگیزه و نتیجه تمرکز دارد. در انجام این کار، به موازات مقدمه و نتیجه گیری مقاله می باشد .

بر این اساس، می‌توانید چکیده را دارای دو بخش متمایز – انگیزه و نتیجه – تصور کنید، حتی اگر به صورت یک پاراگراف تایپ شده باشد. برای بخش اول، همان ساختار بخش مقدمه مقاله را دنبال کنید: زمینه، نیاز، وظیفه و هدف سند را بیان کنید. در بخش دوم، یافته‌های خود (چه چیزی ) و به‌ویژه نتیجه‌گیری خود را ذکر کنید (تا چه چیزی – یعنی تفسیر یافته‌هایتان). در صورت لزوم، مانند بخش نتیجه گیری مقاله خود، با دیدگاه ها پایان دهید.

اگرچه ساختار چکیده به موازات بخش مقدمه و نتیجه‌گیری است ، اما در مخاطبانی که به آن می‌پردازد با این بخش‌ها تفاوت دارد. چکیده توسط بسیاری از خوانندگان مختلف، از تخصصی ترین تا کمتر تخصصی ترین در میان مخاطبان مورد مطالعه خوانده می شود. به یک معنا باید کمترین تخصصی ترین قسمت مقاله باشد. هر دانشمندی که آن را می خواند باید بتواند بفهمد که چرا کار انجام شده است و چرا آن مهم است (زمینه و نیاز)، نویسندگان چه کاری انجام داده اند (وظیفه) و مقاله در مورد این کار (موضوع سند) چه گزارش می دهد. نویسندگان (یافته‌ها)، معنی این یافته‌ها (نتیجه‌گیری)، و احتمالاً مراحل بعدی (چشم‌انداز) را یافته‌اند. در مقابل، مقاله کامل معمولاً فقط توسط متخصصان خوانده می شود. مقدمه و نتیجه گیری آن جزئی تر (یعنی طولانی تر و تخصصی تر) از چکیده است.

یک چکیده مؤثر به تنهایی می ایستد – حتی زمانی که بدون مقاله کامل در دسترس باشد، می توان آن را به طور کامل درک کرد. برای این منظور از ارجاع به شکل ها یا کتابشناسی در چکیده خودداری کنید. همچنین، اولین باری که از آنها در چکیده استفاده می‌کنید (در صورت نیاز)، کلمات اختصاری را معرفی کنید و این کار را دوباره در مقاله کامل انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه