اگر تصمیم دارید در کشور روسیه تحصیل کنید، یا به این کشور مهاجرت کنید و یا حتی به فکر تجارت با این کشور هستید، شما باید با زبان روسی آشنا باشید و یا از یک مترجم روسی بخواهید تا اسناد و مدارک شما را به زبان روسی ترجمه کند.

علاوه بر این، روسیه از لحاظ علمی و بویژه ستاره‌شناسی در جایگاه بالایی قرار دارد. اگر شما یک فرد دانشگاهی هستید، می‌توانید از مقالات و کتاب‌های روسی به عنوان منبع تحقیقاتی خود استفاده کنید؛ بنابراین ممکن است شما به ترجمه تخصصی روسی از این مقالات و کتاب‌ها نیاز داشته باشید.

بنابراین ترجمه روسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تفاوت بین انگلیسی و روسی

انگلیسی و روسی از نظر الفبا متفاوت هستند. در زبان انگلیسی از حروف لاتین و در زبان روسی از الفبای سیریلی استفاده می‌شود.

تفاوت دیگر بین دو زبان، تلفظ آن‌هاست. در زبان روسی قوانین زیادی برای تلفظ وجود دارد به همین دلیل تلفظ بی‌قاعده در این زبان مشاهده نمی‌شود.

در زبان روسی تعدادی پسوند وجود دارد که هر کدام از پسوندها نشان‌دهنده فعل، فاعل، مفعول و غیره است؛ به طوری که یک پسوند ممکن است یک کلمه را به یک فعل تبدیل کند.

علاوه بر این، ترتیب کلمات در زبان روسی قاعده خاصی ندارد. در روسی کلمات به ترتیب آنچه که تاکید هست بیان می‌شود. مثلاً در جمله “به آن باغ نرو” اگر تاکید روی نرفتن است این جمله به این ترتیب بیان می‌شود که “نرو به آن باغ” ولی اگر تاکید روی باغ است گفته می‌شود “با آن باغ نرو”.

چرا ترجمه روسی دشوار است؟

همان‌طور که گفته شد، یک قاعده و دستور کلی برای ترتیب کلمات در زبان روسی وجود ندارد. هنگامی‌که مترجم یک متن فارسی را به روسی یا برعکس ترجمه می‌کند، باید جمله را به قسمت‌های کوچک‌تر تغییر دهد و ساختار جمله را کاملاً تغییر دهد.

علاوه بر این تعداد پسوندها نیز زیاد است و مترجم باید آن‌ها را بداند.

موسسه هورتاش خدمات ترجمه روسی را به متقاضیان ارائه می‌دهد. مترجمان روسی موسسه هورتاش با تجربه و حرفه‌ای هستند، بنابراین می‌توان به کیفیت ترجمه روسی ارائه شده اعتماد کرد.

جهت سفارش ترجمه روسی فرم انتهای صفحه را تکمیل کنید و یا عدد ۶ را به شماره ۰۹۰۲۰۰۸۹۱۲۹ پیامک کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.